2010. május 26., szerda

A nemez alkímiája. / The felts alchemy.


Egy másik alkímiai edény, -üst. / Another alchemical pot, -kettle.
mérete / size: 21x21x45 cm
anyaga / materia: Ausztrál és Magyar merinói gyapjú, selyem és viszkóz szálak, kovácsolt és húzott vas. / Hungarian and Australian Merino wool, silk and viscose fibers, wrought iron pulled dig.





2010. május 23., vasárnap

A nemez alkímiája. / The felts alchemy.


Alkímia II. / Alchemy II.
Mérete / Size: 17x26x10 cm
Anyaga / Materiál: Ausztrál merinó, selyem / Australian merino and silk.
2009



Még 2005-be kísérleteztem ki egy technikát, amiben az eddigi módoktól eltérően használtam a selymet. Ennek eredménye, irizáló, vagy épp acélos fényű tárgy készítése. azóta is erőszeretettel használom.
(A Szőrturbinák és az Alkímia című sorozatom is ezzel a technikával készült.)
-Végre, sikerült olyan fotókat csinálnom, ahol ez az acélos hatás érezhető.-



Even in 2005, my experimented with a technique, which is another way to use silk. As a result, iridescent or just shiny metallic objects of felt. I have often felt to do so.
(The Alchemy and Hair turbines, and made a number of groups covered by this method.)



-Finally, it was some of the photos, where the effect is noticeable .




Sárkáncsikók kicsit nagyobb változatban 2006-ból. / Dragon foals slightly larger version
Méret / Size : 15x12 cm
Anyaga / Material: merinói és racka gyapjú / Merino sheep wool and Hungarian


Milyen festékeket használjunk a gyapjú festéséhez?
A állati eredetű anyagokhoz, (ilyen a gyapjú és a selyem) álltálába a savas kötésű festékek a leghatásosabbak. Mivel a színezék és az anyag között vegyi kapcsolat keletkezik, ahogy például az előző festésről szóló bejegyzésben írtam (május 14.), a gyapjúnál a bélhúrban történik ez meg. Ezekkel a festékekkel, szép élénk, és tartós színeket érhetünk el. (Persze ha valaki, autó üléshuzatot készít /csak a vicc kedvéért/ az számít hat hogy a nap kifogja szívni a színét : ) !)
De lehet használni úgynevezett félgyapjú színezéket is, (ezek közé tartozik a COLOMBUS ruhafesték). De sajnos a félgyapjú festékek színtartósága és szín telítettsége hagy némi kívánnivalót.
Felületileg persze sok félek éppen lehet színezni a gyapjút, de ez már a kész nemeznél ajánlanám, (de csak ha feltétlenül szükséges, vagy kísérletező kedvünkbe vagyunk) mivel sokszor a gyúrás és állandó vizezés oldhatja a festést. (Ezek lehetnek például alkoholos festékek.)
Aki jobban bele szeretne mélyedni a gyapjúfestés titkaiba rögtön ajánlanék két könyvet:
Kemendi Áginasnek az 1989-ben kiadott könyve
-FESTŐNÖVÉNYEK
Móra kiadó egy örökbecsű kiadása, minden nemezelőnek érdemes beszerezni.
A másik a
-KÉZZEL FESTETT TEXTÍLIÁK
Dr Mihalik Béla és Szomolányiné Farkas Klára nagyon precíz könyve.
A Műszaki könnykiadónak a „Sajátkezűleg” sorozatában jelent meg 1977-ben.
Azt kell mondanom hogy szintén megkerülhetetlen mű, de nem csak a nemezelők de a batikolással vagy selyemfestéssel foglalkozók számára is.

2010. május 20., csütörtök

Két miniatűr / Two miniature



méretük / size: 11x15 cm

(Kicsit életlenre sikerültek a fotók. / They were a bit blurry photos.)

Anyaga / material: Ausztrál merinó, hernyóselyem. /Australian merino, silk,



Anyaga / materiál: Ausztrál és magyar merinó, alpaka szőr, hernyóselyem, fém színű szintetikus száll. / Hungarian and Australian Merino wool, alpaca fur, silk, synthetic metallic colored flies



Klasszikus, kirakással készültek, kicsi szőrpamacsokból. Persze jól meggyúrva, ha megfordítom a másik oldalán is kivehető ahogy átszőtték a szállak.

Classic, wool "wadding" next to each other asphalt. Of course, good hard stuff, if it reverses on the other side can be removed as woven into the hostel.

2010. május 18., kedd

Ugyan az keretbe. / After framing.


"Angyali üdvözlet" / "Annunciation"
mérete / size: 26x17 cm, kerettel együtt /frames: 31x22 cm
anyaga / material : Magyar merinó, Ausztrál merinó és mohere gyapjú, fémszínű szintetikus száll, régi vörösfenyődeszka. / Hungarian Merino, Australian merino wool and mohere, synthetic metallic flies,old red pine planks. .

2010. május 16., vasárnap


"Angyali üdvözlet" / "Annunciation"
mérete / size: 26x17 cm
anyaga / material : Magyar merinó, Ausztrál merinó és mohere gyapjú, fémszínű szintetikus száll. / Hungarian Merino, Australian merino wool and mohere, synthetic metallic flies.





És, már csak a keretet kell megcsinálni. / And, if only the frame comes to do it.





2010. május 14., péntek

Szóval, legutóbb a gyapjúfestésről említettem, hogy "mechanikusan" történik. (Ez nem azt takarja, hogy kalapáccsal verjük addig míg el nem kékül, zöldül. :) ) Hanem főzés által. Mivel, mikor a forró víz részecskéi, "bombázzák" a szőrszálakat, és "belökdösik" az oldott festékanyagot annak bélhúrjába, akkor történik meg a festés.
Na, itt jönnek a problémák.

Mivel a forró vízben, a szállak "pikkelyei" teljesen kinyílnak, (azért tudjuk megfesteni a bélhúrt) a legminimálisabb mozgatásra is filcesedés tud keletkezni. Ez leginkább problémás, a nagyon tiszta, és finom szálú gyapjúknál, mint a Ausztrál merinó, alpaka, kasmír, moher, stb. Az erősseb szálú szőröknél is megtörténik, de ezeknél koránt sem olyan gyorsan.
Ha nem vigyázunk, egy jó kis Új-Zélandi szalagból, vagy paplanból, rövíd útun később használhatatlan nemezhurkákat bírunk "készíteni".
A következő dologgal a filcesedés folyamatát tovább tudjuk fokozni, (pedig ezt megkel tennünk) savat (ecetsavat) öntünk a lobogó festőlébe. Ezzel fixáljuk a festéket (!NEM A NÖVÉNYI FESTÉSRŐL ÍROK MOST! Az a téma egy külön blogot megérdemelne.) Gyakori az a tévhit hogy só kell a fixáláshoz. Bizonyos festékeknél a festék élénkségét tudjuk vele fokozni. De az


anilinfestékekhez nem kell. (Ha valakinek van lehetősége vegyszer engedélyes anyagokat használni, ajánlom a "jégecetet" /kilencven százalékos ecetet/, de a élelmiszer boltokban megkapható ecet eszenciát bárki be tudja szerezni.)
A festék adagolását, úgy kell kiszámolnunk hogy a gyapjúmenyiség amit berakunk a festőlébe, az összes festéket "kiszívja" belőle, és egy majdnem víztiszta levet kapjunk, mikor kiemeljük a gyapjút. Ez gyakorlattal eltudjuk érni. Ez azért szükséges, mivel a többlet mennyiségű festék, csak a gyapjú felületére tapad, és felhasználás közbe nem csak a kezünket, de a többi gyapjút is megfesti. Persze, vannak olyan festékek mivel bármit csinálsz, fogni fog.



-folytatom-
A Játék Céh következő közös kiállításának a témája, a bárány. Ezért én is elkészítettem a sajátomat.

"A fekete bárány." / "The black sheep"
mérete /size : 17x15cm
anyaga /materiál : merinó, racka, üveggyöngy /
2010, máj.



Ez sem tűvel nemezelt, belül üreges szerkezetű. / This is not a needle felted, within the hollow structure.
Manó / 2005 / Elf



Készül egy nemezdaru. / Felt is made of a bird.

2010. május 11., kedd

Azt hiszem, annak aki igazán megakarja ismerni a gyapjút, és meg akar tanulni nemezelni, olyan dolgokat is meg kell tapasztalni, mint a gyapjúmosás és a kártolás. (Persze a festés is idetartozik.)


(Ez a kapu 1998-ban készítettük. Mostanság, Budán a Nyitott Műhely Galériában lehet "kerülgetni". / This is the gate in 1998, were prepared. Nowadays, the Open Studio Gallery of Buda)

Nem azt állítom, hogy mindent saját kezűleg kellene megcsinálnia annak, aki nemezelni akar. De egyszer érdemes lenne megtapasztalnia. (Én régebben, mikor akkreditált tanfolyamon oktattam, egyszer /hangsúlyozom, egyszer/ megpróbáltam bevenni az oktatásba. De mivel a mosás, farkasolás, kártolás, festés, túl hosszú időt vett igénybe /és ezt nehezményezték/, ezért a következő évben már nem követtem ezt a tematikát. Bár, még mindig azt tartom, hogy így tényleg megismerhetjük az anyag „morfológiáját”.)
Amibe biztos vagyok, hogy a nemezeléshez alázat kell, és egy frissen nyírt, jó zsíros, és mocskos gyapjú mosása azt hiszem, megteremti ezt az állapotot. (Vagy nem.) Biztos hogy nem szabad undorodva, rosszkedvűen, hozzáfogni.
Itt alapozódik meg (már mint a mosásnál) a festésünk minősége. (De lehet hogy az állat tartásánál, hiszen Új-Zélandon, és Ausztráliában kis kabátkát hordanak az állatok, hogy ne koszolódjon annyira a gyapjú. Magyarországon pedig nem a gyapjáért tartják az állatokat.
Szerencsésnek mondhatom magam, mert van egy kedves kis biológiai fűnyíróm, amit próbálok úgy tartani, hogy legkevésbé legyen mocskos.)


Visszatérve a festéshez, ennek sikeressége a gyapjú tisztaságán sok múlik.
A festés lehet növényi, vagy fémsókkal, anilinnel végzett.
A növényi festésre sokan azt gondolják hogy csak szép pasztell színeket lehet velük elérni.
Igen- a Magyarországon vadon is előforduló növényekkel igen. (De ne feledkezünk meg a Pazyryki leletről, a sztyeppéken és a melegebb égövön élő festőnövényekről, és a Selyemútról.)
Ha valaki komolyabban belevág a növényi festésbe, jól szerelkezzen fel hordókkal és olyan vegyszerekkel mint ammónia, vagy sósav, vasoxid, stb. Mivel ha sok árnyalatot akarunk elérni, akkor előpácolást kell végezni.
De a legizgalmasabb növényi festés az indigóval történő.

(indigóval festett racka, ammónia pácolással / indigo dyed sheep, ammonia brining)


Svájcban él egy házaspár, kik autista és dankoros gyerekekkel együtt festenek gyönyörű égő színű gyapjukat, csak klasszikus növényi festéssel. De tudnunk kell azt is, hogy az ilyen festés alapanyagai méregdrágák. És sokkal több gyakorlatot, tapasztalatot igényel mind egy anilinnel történő festés. (Nem lebeszélni akarok senkit, nagy kaland, de jobb ha felkészül lelkileg.)
A festésről érdemes tudni, hogy mechanikusan történik. Hogy miért? Érdemes tudnunk a szőrszálak szerkezetét és viselkedését. (Ezt leírtam az április tizenkilencedikei bejegyzésemben.)
-folytatom-

2010. május 9., vasárnap

Még egy, a "simogató, átölelő tárgyaim" közül,
egy Kar-tyű.
Even a "loving, embracing of items" are.



Anyaga: kasmír gyapjú, ausztrál merinó, Tekla gyöngy, selyemszalag.
Készült 2009 telén.
Material: wool, cashmere, Australian Merino, Tekla beads, silk ribbon.
Made in the winter of 2009.



(Szeretek, nőknek, hölgyeknek készíteni tárgyakat. Ők, még mernek őszintén örülni, akár a gyerekek. Egy férfi, "disztingvál" és nem mutatja ki az igaz érzelmeit. /Én sem/)



Értesüléseim szerint, ma van az utolsó napja (új helyszínén), Szombathelyen a MEDIAWAVE-nek.
Így még egyszer felidézem a Médiadarut vagy gurut.

"MEDIACRANE"
Material: beautiful Hungarian sheep.
Created in 2004,
35x27cm
Anyaga: szép magyar racka.
Készült: 2004-ben
35x27cm

2010. május 8., szombat

Simogató, átölelő tárgyak.
Karkötők nemezből, a kezemből.
Caressing, embracing subjects.
Bracelets felt, from my hand.


"kedvesemnek kedveskedő"
Anyaga: Ausztrál merinó, selyemszál, jade kő.
2005
"Graceful darling"
Material: Australian merino, silk, jade stone.


Kénvirágos karkötő.
Anyaga: Ausztrál merinó, üveggyöngy.
2010
Bracelet.
Made of Australian Merino, glass beads.



2010. május 7., péntek


SzöszArt 2005 Mór
(balról, jobbra: Bárány Mara, Oláh József "Növény", Csille Márti és kisfia Ármin, Hellenbach Gabi, Pócs Judit, én és Iringó, Oroszi Emma és Bese Bogát)
Ekkor születtek az első "Darvak"
Balázs barátunk jelszavával zászlómon,
"Minden napra egy szobor!"

IDÉN, HELLENBACH GABI JÓVOLTÁBÓL, ISMÉT HANGJÁT HALLATJA A SZÖSZART.
Kapolcson, vagy is Dörögdön, a nyári fesztivál alatt, a Sarolt Udvarban.

Privát közlemény; Márti, a 2002-2003-as gyermelyi "SzöszArt" szimpóziumról neked sincsenek meg a képeid?!



Madár /gyapjú, bronz/ 2006
14x12x10 cm
Bird / wool, bronze /
14x12x10 cm

2010. május 6., csütörtök


Egy durván elnagyolt karakterű figura (a részeges pásztor, a betlehemesünkből) 2000-ből.
Manók (2001)Elves

A tű-nemezelés egyszerűsége miatt, méltán népszerű. Bár ritkán látni igazán magas színvonalú, valami új gondolatot hordozó alkotást.

Gyakran találkozni, manószerű erős karakterű figurális tárgyakkal. Ezt a hatást el lehet érni a klasszikus nemezelés technikával is. (Amint említettem már a hagyományos nemezelés technikával, sokkal tartósabb alkotásokat lehet létrehozni, főleg ha gyerekeknek játéknak szánjuk. Ráadásul, akár üreges szerkezetűnek is elkészíthetjük.)

Amit a „vizes” nemezeléssel nagyon nehéz elérni, egy emberi arcot aminek nincs erős karaktere, és igazi portré szerű.

Ezt a hatást tűvel történő nemezeléssel, „sokkal könnyebben” érhetjük el. (Persze ez sem olyan egyszerű. )

Amire ez a tűt igazán használhatjuk, ha mi a nemezelés évezredes formáját tekintjük a saját technikánknak.

- Restaurálás (például egy hosszabb kiállítás után, a kedvenc holminkon egy igen csinos méretű moly rágás van, ezt kitartó munkával szinte észrevehetetlenné tudjuk tenni.

- Gyorsítani folyamatokat, (többszörösen összetett formájú tárgyain összeállítását, igen csak le tudja rövidíteni. Stb.)

Kinek ezek után is inkább a tűre áll a keze, ajánlom Stephanie Metz tűnemez munkáit.

És ajánlom a saját weboldalam is. Balaskó Attila


Stephanie Metz műve

2010. május 5., szerda

(egy NEM tű-nemezelt táska, amit 2007-be készítettem)
anyaga: gyapjú, organza, körtefa, réz huzal és lemez
(Women in small bags that I made in 2007)
Material: Wool, organza, pear, copper wire and sheet

Mi fán terem a tűnemezelés? Honnan is indult ki?

Ez egy iparból jött technika, (?) és viszonylag elég fiatal. Vegyük először a „nemezelő” tűt.

Ez a tű több élű (3-4-6), az éleken finom bemetszések, amik kifelé hajlanak. Úgy tudjuk elképzelni hogy ez olyan mint a házi méh fullánkjának végén a kicsi kis horog, ami befelé könnyen halad, kifelé elakad. A „nemezelő” tűn ugyan ilyen horgok vannak, csak befelé akadnak bele a szállak, és kifelé könnyen lehet kihúzni. Tulajdonképpen át üti a gyapjúszálakat a többi között, így kuszálva, tömörítve a gyapjút.

De eredetileg ez nem a gyapjú nemezelésére szolgált, hanem az olyan szálas anyagok mint a PET-ből készült szálak, vagy növényi szállak kuszálására. Amiken nincsen a gyapjúhoz hasonló szerkezete, ezért természetesen nem nemezelődik. Csak a egész más szerkezetű szövést, hurkolást lehet nélküle elvégezni.

Ezt gépekben végzik, mibe több száz, vagy akár több ezer ilyen tű végzi. (És igazából, a tű csak „filléres” holminak számít.)

A tű-nemezelt nemeztárgyak igazából soha sem lesznek olyan erős, időtálló szerkezetűek mint amik, valódi nemezeléssel készültek. (LEHET VELEM VITATKOZNI)

2010. május 2., vasárnap


Szőrturbina II.
(anyaga Ausztrál merinó, selyemszál, műanyag granulátum)
2006

Turbine hair II.
(Material Australian merino, silk, plastic granules)

2010. május 1., szombat

Szőrturbina
(anyaga Ausztrál merinó, selyemszál, műanyag granulátum)
2006
Turbine hair I.
(Material Australian merino, silk, plastic granules)

Így, május elsején, a munka ünnepén, én magam is (mind annyi más ember) munkával ünnepeltem. Rámoltam a műhelyben, és fel is ötlött (vajon miért) a gyapjú ősi ellenségének problémája.
A moly.
Ez a "kedves" kis jószág, olyan mint egy hedonista férfi, (pl. én) szereti a tiszta, nyugodt, meleg helyeket. A mosatlan gyapjúra csak utoljára fanyalodik rá. És mivel kifejezetten élvezi ha békén hagyják. (Ezért érdemes a nemeztárgyainkat, szépen összehajtva berakni a szekrénybe. :) Így még a nemlétező moly állományunkat is többszörösére tudjuk szaporítani.) De elég ennek elérésére annyi is ha egy kicsit elfelejtkezünk egy kisebb nemeztárgyról.
Vannak mindenféle jobb és sorszabfajta moly űzök, és irtók. Ezek általában részleges védelmet nyújt, ezt legjobb ha kiegészítjük azzal hogy gyakran mozgatjuk a nemeztárgyainkat. (Egy hosszú kiállítás is nagyszerű alkalom arra hogy moly lárvákat, hernyókat, petéket, lepkéket vigyünk haza.) Ha nagy zsákokban van gyapjunk, elég ha naponta ha a közelükbe kerülünk kicsit megütögetjük, (rugdaljuk :) ) a zsákot.
A leghasznothajtóbb védekezés, ha használjuk a nemezholmit!!!


(Mivel most van Szombathelyen a Mediawave fesztivál, úgy gondoltam a emblematikus madarát rakom fel. Jó szórakozást mindenkinek aki ott van.)