2010. szeptember 30., csütörtök

Hogy is álljunk neki (1.1+) Make a felt-ball, "jump into"

(Úgy tűnik, mégis érdemes leírnom, hogy is készül a labda. -Azt hogy miért épp a labda a nemezelés alfája az előzőekben már kiderült.)

Először a sokak számára nehezebbnek tartott technikát nézzük.


"HÓRUKK"

Fogunk egy jó maroknyi gyapjút, (ez szabadon választott mennyiség lehet) és egész apróra feltépkedjük. Miután ott van előttünk a szépen apróra tépkedett gyapjunk, (törekedjünk arra hogy jó apróra legyen tépkedve, úgy hogy a szállak iránya össze vissza álljon.) Egyik kezünkbe tartjuk a szappant, közvetlenül a gyapjú fölé, másik kezünkkel finoman rácsurgatjuk a vizet. (Nem árt ha meleg a víz, így gyorsabb a nemezelődés folyamata és kellemesebb is.)

  

Annyi szappanos vizet csurgatunk rá, hogy jól áttázon. Ezután óvatosan megfogjuk a gyapjút és finoman labdává formáljuk. (Még nem "préseljük össze, csak a saját súlyát próbáljuk kihasználni, és így hengergetjük.)


Figyelnünk kell arra hogy az elején egyáltalán ne "préseljük", hogy a külső felületén sz éppen egyenletesen akadjanak össze a szállak. (Na most egy ideig csak hengergetjük, "söndörgetjük" :) , és szép türelmesen várjuk kuszálódjanak csak össze a szállak.

Ebbe az állapotban tudjuk a mintát is "rásimogatni. Ha a felülete rücskös, és inkább az agyvelőre hasonlít mint labdára, akkor rakatunk rá egy vékony fátylat, (akár színeset is.)


És gyúrás közben, folyamatosan elkezdünk erőt beleadni a hengergetésbe, és az így alakul át gyúrássá. (Vigyázzunk, a túl szappanozás akadályozza a nemezelődést, mivel a kicsi buborékok nem engedik a szálakat egymáshoz közel. És nem győzöm ismételgetni, NEM A SZAPPANTÓL ÁLL ÖSSZE A GYAPJÚ!)
Legyünk csak türelmesek, ez eleinte akár egy óránkba is kerülhet. És ha jól dolgoztunk a labdán jól összement, és még akár pattogtatni is lehet. (Az illusztrációs képek között nincs készre gyúrt labda!)

Most készítek egy rövid oktató filmecskét a "labda készítésről", ha készen lesz, publikálom.
I do now, a short educational film "How to make felt-ball". I  when completed, I will post them.

Holdmadár Fióka mégegyszer / Moon-Bird (again)


"Minden ugyanaz , másképpen."
"the same images, once again reinvented"

2010. szeptember 22., szerda

Hogy is álljunk neki (1.1)

Ismét gépközelbe vagyok, (végre) így fojtatom is a nemezelés alapjairól szolló bejegyzéseimet.
Előtte még beszúrok egy nem rég készűlt  "holdmadár fiókát". (A gyerekeim nevezték el így.)
Now been achieved by the "moon-bird". (The children give him the name),
Made of Merino wool, the interior cavity. Size 12x8 cm.




Tudom hogy sokan készítetek már nemezlabdát, (?de biztos hogy keményre is gyúrták?) sokan nem is értik hogy mér ezzel kezdik el legtöbbször a nemezelés tanítását.
Az oka pedig egyszerű. Miközben elkészül egy labda, megtapasztalhatjuk hogy "működik" a nemezelés.
(Én ha tanítom, akkor kétféle módszert szoktam tanítani. De erről már említést tettem. Nembaj, ismét leírom.)
Az egyik a "hizlalásos" a másik a "hórukk".
A "hizlalásos" technikával szép lassan újabb és újabb fátylakat rakunk fel gyúrás közben a nemez labdánkra, és ha megfelelőnek tartjuk a méretét, simítjuk rá a mintát.
A "hórukk" módszerrel pedig, a gyapjút jól feltépkedjük, és ezt gyúrjuk (először finoman) labdává, és ekkor rakjuk fel a mintát. Majd fokozatosan jó keményre gyúrjuk.   (Azért nem írom most le részeltessen mert úgy gondolom a labdáig sokan eljutottak már. De ha valaki igényli hogy a labdagyúrást is leírjam bővebben, csak jelezze.)
A két módszerrel készült labdán jól tudjuk tapasztalni hogy hogy is működik a filcesedés. Ez akkor látszik legjobban ha kettévágjuk őket.
A fojtatásban komolyabb feladatokkal fogok foglalkozni, (csak győzzük kivárni.)

2010. szeptember 10., péntek

Hogy is álljunk neki (1.0+)

Egy kis groteszk.
Igaz a nemezeléshez, vagy a gyapjúhoz nem sok köze van.
De nevetni sosem árt.
Csak bökj rá.
A funny little song, moths, a Hungarian band performed like a mantra hum in the air.
True to the felting or wool is not much to do.
But it never hurts to laugh.
Just tap on it.
 

2010. szeptember 9., csütörtök

Hogy is álljunk neki (1.0)

Nemezmellény hátulja
Készült: Új Zélandi gyapjú, selyemszál, selyem felhasználásával, 2009 évben.
Felt vest with back
Made in New Zealand wool, silk filaments, silk, using year 2009.

Jó-néhány kérdés után úgy döntöttem, leírok tapasztalatokat, ötleteket, tanácsokat azoknak kik nekiállnak, álltak nemezelni, de még úgy érzik elfér egy kis segítség.
Elnézést azoktól kik már profik, vagy semmi újdonságot nem tudok leírni. Vagy esetleg valami pontatlanságot fedeznek fel. (ebben az esetben, nyugodtan jelezzétek...)
A legelejéről kezdeném. (A kérdésekből úgy tűnik akár kitérhetünk ilyen apróságokra is.)
-Hogy tároljuk a gyapjúnkat?
Az biztos, hogy a legveszélyesebb az ha csak ritkán nyulunk hozzá. (Az a legjobb, ha sokat foglalkozunk a nemezeléssel, és a gyapjúval. :) Úgy fogja meghálálni, hogy nem esik bele a moly, és mi egyre ügyesebbek leszünk.)
Ha ezt nem tudjuk megtenni, senkinek nem ajánlom hogy zsákokban, egy nagy szekrény legmélyén, vagy padláson tartsa a gyönyörű gyapját, (még a csúnyácskát se).
Ha már zsákban tartjuk, nem árt szem előtt, (kicsit akár útban) tartani, hogy gyakran legyen mozgatva vagy ütögetve, esetleg rugdalva. (Mind ez azért, mivel a moly a nyugodt, tiszta helyeket kedveli, mint ezt már említettem volt.)
Ha berakunk közéjük moly-űzőket, és írótokat, még akkor sem lehetünk nyugodtak. Legjobb, és praktikusabb, ha 5 vagy 4 literes, dunsztos üvegbe tartjuk színenként, árnyalatonként válogatva. (lehetőleg fedővel.) Így mindig szeme lelőt van és ha véletlenül "be lopózik" portánkra a hívatlan vendég, rögtön észrevesszük. És nem utolsó sorba, megkönnyítjük a munkánkat is, és gyönyörködhetünk naphosszat a "gyapjúbefőttjeinkben".  !(NE FELEDJÜK, EZEKBE AZ ÜVEGEKBE FONTOS BERAKNI MOLYŰZŐT)!

Még egy apróság, (ami általában oktatás workshop alatt szokott számomra feltűnni.) Munka közben, érdemes csak annyi gyapjút csípni a színekből, amekkora menyiséget biztos elhasználunk, és ne feledkezzünk meg arról ha marad még felhasználatlan anyagot, színek szerint visszarakni. Így elkerülhető az hogy csupa kis cafatokból álljon a nyersanyag készletünk, persze ömlesztett formában.
(És még egy jó tanács, szappanos, lucskos, víztől csurgó kézzel ne nyúlkáljunk.

2010. szeptember 6., hétfő

Csináljunk párnát a gyermekeinknek / Let's make a pillow for children (and team-building workshop)

A gyerekek megtervezték, a szülők megcsinálták. Mi csak segítettünk.
Mindenki belegyúrta a szeretetét.
/
The children planned. the parents did it. We just helped.
Everyone "knead" with his own love.